2. Jessica Mozgo, Katedra maľby a grafiky, Ateliér Startup, AU BB:
SVEDECTVÁ BEZ ZÁCLON (2024)
Hlavnou témou, ktorú spracúva Jessica Mozgo formou videoprojekcie a následného premietania do okien Zechenterovho domu je Empatia. Pracuje s voyeristickými zábermi pohľadov do cudzích domácností natočených samotnou autorkou. Tieto zábery otvárajú pohľad do súkromných priestorov a žitia ľudí okolo nás, pričom snímaní ľudia nevedia o týchto záberoch a nám sa tak načrtá čistý “nedivadelný” pohľad do správania a fungovania človeka. V tomto princípe sa otvára viacero vrstiev vnímania, nielen roviny akejsi empatickej, ale aj sledovania limitov a hraníc fungovania bežného života a zároveň akési uvedomenie faktu, že takáto situácia sa v súčasnej dobe týka každého z nás. Toto snímanie a nahrávanie ľudí vstupuje do nášho súkromia už určitú dobu, ktorú si nie vždy vieme uvedomiť.
V súčasnej dobe sociálnych sietí sme stále vystavovaný pohľadom do súkromia, ktoré je však len výberom, výsekom reality, ktorú nám predkladá autor. My samých seba zachytávame a prezentujeme a vytvárame upravený, hraný? chcený? obraz o sebe pred publikom internetu. Autorka autentickými nahrávkami polemizuje aj o stieraní rozdielov medzi verejným a súkromným, medzi manipulovaným a skutočným, takým, keď sa nikto nepozerá. Napriek tomu sú tu okná akousi výkladnou skriňou života bez filtra, keď si myslíme, že sme skrytý pred ostatnými.
Dielo ponúka divákovi možnosť hlbšieho skúmania v tomto priestore a nahliadnutie nielen do tohto fyzického priestoru, ale aj do toho mentálneho, plného vnútorných procesov, ktoré sa menia v závislosti od dejúcich sa akcií.