ISAMA ZING
Isama Zing je producent pendlujúci medzi Bratislavou a Prahou, DJ, člen kolektívu Mäss a platformy
SHAPE. V pätnástich rokoch ho uchvátila kombinácia violončela, spevu a elektroniky. Neskôr ho nadchlo experimentovanie inšpirované zvukom labelu Warp a producentskou scénou devädesiatych rokov, aby napokon na svojej umeleckej ceste dorazil na križovatku medzi dekonštruovanou klubovou hudbou a experimentálnou popovou produkciou.
Pod nickom Isama Zing sa skrýva Jonatán Pastirčák, známy aj ako spolupracovník Katarzie, štúdiový producent a skladateľ filmovej hudby (V síti, Čiary, Špina atď.).
Ako Isama Zing vydal v roku 2017 debutové eponymné EP, debutový album Blurry AF vyšiel 22. novembra 2021. Aktuálne touruje po kluboch v Česku a na Slovensku s impozantnou audiovizuálnou performance so scénografiou od Teres Bartůňkovej.
Skladby na Blurry AF prekvapujú rôznorodosťou kreatívnych prístupov. Nechýbajú rekontextualizované tradičné rómske balady „halgato“, popové vokálne skladby s noisovou produkciou, drone ani euforické syntezátory. Všetko drží pohromade osobitý a nezameniteľný sound design. Novinka znázorňuje v tvorbe Isama Zinga výraznú deliacu čiaru. Najprv sa zameriaval predovšetkým na inštrumentálnu a klubovú hudbu, na Blurry AF pracuje s kultúrnym a žánrovým prelínaním, pričom dôležitou súčasťou jeho arzenálu sa stali vokálne party. Isama Zing na Blurry AF predstavuje bohatý zvukový register, ktorý môže vzniknúť len v magickom okamihu spolupráce. Na všetkých trackoch spolupracovali výrazné osobnosti z československej scény. Objavujú sa tu pražskí producenti Oliver Torr a Aid Kid, nadšenec dancehallu, latinskoamerickej hudby a industriálu DJ Gäp alebo vizuálna umelkyňa a experimentátorka na orgáne 3C 273. Ďalej na albume hosťujú kanadsko-slovenský pesničkár Milan André Boronell, speváčka Ela Tolstová (Tolstoys), herečka Táňa Pauhofová, výtvarníčka a hudobníčka Johana Belišová, a klavirista a skladateľ Martin Štefánik.
Etnomuzikologická práca jej matky Jany Belišovej na poli tradičnej rómskej hudby bola základným kameňom pre dve balady, naspievané Irenou Pokutovou a Bélom Pokutom. Tieto skladby vzdávajú hold hudobnému odkazu rómskej kultúry, ktorá v slovenskom kontexte nielenže čelí systémovému útlaku, ale aj silnejúcim extrémistickým náladám. No viac než čokoľvek iné je album Blurry AF vztýčeným prostredníkom tribalizmu, ktorý možno vysledovať v rôznych hudobných scénach a subkultúrach. Je taktiež prítomný naprieč spoločnosťou a vo väčšom merítku sa prejavuje napríklad sociálnou segregáciou v digitálnom i verejnom priestore. Isama Zing sa snaží, aspoň na zvukovej úrovni, neoddeľovať nesúrodé prvky. Orgánové drony, hebké R&B vokály aj ohromujúce industriálne zvuky sa na jeho albume elegantne prepájajú a vzniká tak niečo neokázale nové.